Dočasná ochrana
Online registrace k prodloužení dočasné ochrany bude spuštěna během dopoledne dne 30. 1. 2023.
Do 15. 2. 2023 bude probíhat pilotní provoz registračního systému. Prosíme vás o trpělivost. Může docházet k dočasným technickým odstávkám.
Online registrace bude otevřena až do 31. 3. 2023. Není tedy nutné se registrovat hned po jejím spuštění.
Informace pro ukrajinské občany na území České republiky v návaznosti na ruskou agresi na Ukrajině
ŽÁDOST
DRŽITELÉ
PRODLOUŽENÍ
FAQ
BEZ NÁROKU NA DOČASNOU OCHRANU
JINÉ
INFORMACE K ŽÁDOSTI O DOČASNOU OCHRANU
Kdo splňuje podmínky a může žádat o dočasnou ochranu v České republice?
Dočasná ochrana bude v České republice poskytována zejména těmto osobám:
- Občanům Ukrajiny, kteří přede dnem 24. února 2022 pobývali na Ukrajině a Ukrajinu následně opustili.
- Cizincům ze třetích zemí a osobám bez státní příslušnosti, kterým byla před datem 24. února 2022 na Ukrajině poskytnuta mezinárodní ochrana nebo odpovídající vnitrostátní ochrana.
- Rodinným příslušníkům osob uvedených v bodě 1-2, kteří společně s nimi pobývali na Ukrajině před datem 24. února 2022 a následně společně Ukrajinu opustili.
Rodinným příslušníkem se rozumí manžel/manželka, registrovaný partner, nezletilé svobodné dítě osoby uvedené v bodě 1-2 nebo nezletilé svobodné dítě manžela takové osoby anebo jiný tzv. blízký příbuzný závislý na péči a žijící v rodině takové osoby. - Cizincům, kteří byli ke dni 24. února 2022 držiteli platného povolení k trvalému pobytu na území Ukrajiny a jejich vycestování do státu, jehož jsou státním občanem, nebo části jeho území, není možné z důvodu hrozby skutečného nebezpečí podle § 179 odst. 2 zákona o pobytu cizinců na území České republiky.
Dočasnou ochranu lze dále udělit z důvodu sloučení rodiny s držitelem dočasné ochrany případně výjimečně i v jiných případech.
Cizinci, kteří měli platné pobytové oprávnění (dlouhodobé vízum, dlouhodobý / trvalý pobyt / dočasnou ochranu) vydané v jiném státu a takové pobytové oprávnění bylo zrušeno nebo vypršelo po 24. únoru 2022, nemají nárok na udělení dočasné ochrany. Na dočasnou ochranu zároveň nemají nárok cizinci, kteří měli dlouhodobé pobytové oprávnění v České republice a po 24. únoru 2022 si tento pobyt neprodloužili nebo jim byl zrušen. Tito cizinci nejsou osobami, které žily / pobývaly na území Ukrajiny před datem 24. února 2022.
Jak můžete požádat o dočasnou ochranu?
O udělení dočasné ochrany žádejte osobně.
- Pokud jste přicestovali do České republiky po 24. únoru 2022, žádost o dočasnou ochranu podávejte v Krajských asistenčních centrech pomoci Ukrajině.
- Pokud jste rodinný příslušník občana Ukrajiny, bez ohledu na státní příslušnost, který cestuje s ním. Žádost podávejte v Krajských asistenčních centrech pomoci Ukrajině.
V ostatních případech žádejte o dočasnou ochranu osobně na pracoviště Ministerstva vnitra odboru azylové a migrační politiky.
Občané Ukrajiny, kteří požádali o udělení jiného pobytového oprávnění (například o zaměstnaneckou kartu), řeší nadále pobytové záležitosti na pracovištích Ministerstva vnitra.
Co potřebujete k žádosti o dočasnou ochranu?
- vyplněný tiskopis (pdf, 2 MB),
- platný cestovní pas, pokud ho máte,
- doklad o tom, že jste ke dni 24. 2. 2022 pobývali na území Ukrajiny a Ukrajinu jste opustili v důsledku invaze vojsk Ruské federace (např. údaje v cestovním pase, potvrzení o humanitárním vstupu nebo jiný doklad vydaný na vaše jméno, který by dosvědčoval váš pobyt na Ukrajině),
- potvrzení o zajištění ubytování, pokud vám jej nezajišťuje orgán krizového řízení
- pokud vám ubytování poskytuje fyzická osoba, použijte formulář pro fyzické osoby (docx, 42 kB)
- pokud vám ubytování poskytuje právnická osoba, použijte formulář pro právnické osoby (docx, 42 kB)
- a doporučujeme mít vlastní fotografii ve formátu (45 x 35 mm).
Aby byl celý proces rychlejší, mohu vyplnit tiskopis předem. Pokud k žádosti nepředložíte platný cestovní doklad, může se řízení o vydání dočasné ochrany protáhnout. Ministerstvo vnitra nemůže garantovat, že vyřízení žádosti a udělení dočasné ochrany proběhne na místě.
O jaký druh pobytového oprávnění můžete požádat, jestliže nesplňujete podmínky pro udělení dočasné ochrany a nemůžete se vrátit na Ukrajinu nebo do jiné země?
Máte možnost na pracovišti Odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra požádat o udělení víza k pobytu nad 90 dnů za účelem strpění pobytu na území. Žádost je možné podat pouze osobně.
K žádosti budete potřebovat:
- dopředu vyplnit tiskopis žádosti (pdf, 527 kB),
- donést kolkové známky ve výši 300 Kč (možno zakoupit pouze na pobočkách České pošty) na úhradu správního poplatku za přijetí žádosti,
- přinést jednu vaši fotografii pasového formátu (45 x 35 mm),
- předložit cestovní pas, jste-li jeho držitelem,
- a předložit doklad či doklady prokazující existenci překážky na vůli nezávislé, která vám brání vycestovat z území České republiky. Tento doklad lze nahradit vaším čestným prohlášením pouze v případě, že jde o skutečnosti obecně známé.
Žádost o toto vízum není vyřizována na místě. Zákonná lhůta pro vyřízení takové žádosti je 30 dní. Vyrozumění o výsledku řízení bude zasláno poštou. Pokud nepředložíte některou z níže uvedených náležitostí žádosti nebo neuhradíte správní poplatek, bude žádost vyhodnocena jako nepřijatelná a bude vám vrácena.
Vízum za účelem strpění je platné pouze pro Českou republiku a vycestováním z území ČR zaniká. Držitelé tohoto typu víza nejsou účastníci veřejného zdravotního pojištění. Nemohou žádat o udělení tzv. humanitární dávky, ani jim není poskytována žádná další asistence. Zároveň toto vízum neopravňuje k volnému přístupu na trh práce, proto je nutné požádat si na příslušné pobočce Úřadu práce o vydání pracovního povolení.
INFORMACE K PRODLOUŽENÍ DOČASNÉ OCHRANY
Za jakých podmínek můžete prodloužit dočasnou ochranu?
Prodloužit dočasnou ochranu mohou všichni držitelé dočasné ochrany, kteří ji získali do konce roku 2022, a její platnost vyprší do 31. března 2023.
Registrovat se na prodloužení dočasné ochrany bude možné pouze online, za osoby mladší 18 let provádí registraci jejich odpovědný zástupce. Při registraci budete muset uvést: osobní údaje, místo vašeho hlášeného pobytu v České republice, adresu a název školy, či školky, kde je dítě přihlášeno k plnění povinné docházky, popřípadě vazbu k osobě mladší 18 let, za kterou žádáte o prodloužení dočasné ochrany.
Osoba mladší 18 let, která je na území České republiky bez zákonného zástupce či jiné oprávněné osoby, je ze zákona zastoupena orgánem sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD).
Kdy bude proces registrace spuštěn?
Nová online platforma na registraci k prodloužení dočasné ochrany bude spuštěna 30. ledna 2023.
Do kdy bude možné se k prodloužení dočasné ochrany registrovat?
Na provedení online registrace budete mít čas do 31. března 2023. V případě, že do konce března registraci neprovedete, dočasná ochrana vám zanikne.
Jak celý proces prodloužení dočasné ochrany probíhá?
- Při online registraci si zarezervujete termín na osobní setkání na pracovišti Ministerstva vnitra. Potvrzení o registraci obdržíte e-mailem.
- Registrací a rezervací termínu se vám dočasná ochrana prodlužuje do 30. září 2023. Budete mít tak dostatek času se dostavit v předem stanovený termín na naše pracoviště za účelem vyznačení vízového štítku.
- V termínu, který jste si zvolili během online registrace, se osobně dostavíte na pracoviště Ministerstva vnitra. Na pracoviště si vezměte s sebou:
- platný cestovní doklad, pokud jste jeho držiteli, případně jiný doklad, jímž prokážete svoji totožnost, pokud platný cestovní doklad nemáte,
- doklad o ubytování (nemusíte předkládat, pokud jste ubytováni v rámci státního systému nouzového ubytování, nebo jste požádali o dočasnou ochranu až po 27. červnu 2022 a místo hlášeného pobytu se nezměnilo),
- dokumenty dokazující, že jste oprávněni zastupovat osobu mladší 18 let, pokud jednáte jejím jménem.
- Pokud bude vše v pořádku, bude vám na našem pracovišti vylepen vízový štítek. Tím se vaše dočasná ochrana prodlouží do 31. března 2024.
Zastupujete osobu mladší 18 let. Jakým způsobem můžete prokázat vazbu, která vás k tomuto opravňuje?
Za osoby mladší 18 let může provést registraci k prodloužení dočasné ochrany pouze jejich zletilý, oprávněný zástupce. Pokud tedy zastupujete nezletilou osobu, musíte prokázat vazbu, která vás k tomu opravňuje. Za tímto účelem mohou být použity různé dokumenty v závislosti na tom, koho zastupujete. S těmito dokumenty a dokladem totožnosti se následně dostavte na pracoviště k vylepení vízového štítku.
Způsoby, jakými je možné prokázat konkrétní vazbu, včetně vzorů příslušných dokumentů, naleznete na samostatné stránce.
V souvislosti s plánovaným prodloužením dočasné ochrany, upozorňujeme držitele dočasné ochrany, aby včas oznámili změny týkající se jejich pobytu na území České republiky (změna místa hlášeno pobytu, změna cestovního dokladu, změna osobních údajů a další změny).
Pokud se nestihnete registrovat online k prodloužení dočasné ochrany do 31. 3. 2023, vaše dočasná ochrana k tomuto datu zanikne. V takovém případě bude nutné, abyste si o ni požádali znovu.
INFORMACE PRO DRŽITELE DOČASNÉ OCHRANY
Informace o cestovním průkazu totožnosti
V případě, že vám byla udělena dočasná ochrana a nejste držitelem platného cestovního dokladu, vydá vám Ministerstvo vnitra nebo policie cestovní průkaz totožnosti pouze po prokázání, že potřebujete opustit území České republiky (letenkou, jízdenkou), a to za podmínky, že je to nutné z důvodu výkonu povolání nebo z jiného naléhavého důvodu. Cestovní průkaz totožnosti se nevydává pro účely cest na Ukrajinu. Místní podmínky na pracovištích Policie ČR a Ministerstva vnitra umožňují vydávat cestovní průkazy totožnosti pouze ve skutečně odůvodněných případech.
Důležité je hlásit změnu místa pobytu do 3 dnů. Jak tyto změny hlásit Ministerstvu vnitra?
- Změnu adresy můžete hlásit poštou nebo na spádovém pracovišti OAMP Ministerstva vnitra podle nového místa bydliště.
- Při změně adresy je nutné doložit i doklad o zajištění ubytování na nové adrese. Takovým dokladem může být nájemní smlouva, písemné potvrzení vlastníka atd. Pokud nepředložíte doklad o zajištění ubytování na nové adrese, nebude změna provedena. Ať už se rozhodnete pro nahlášení změny adresy osobně, či poštou, pokud jako doklad o zajištění ubytování předkládáte nájemní smlouvu, použijte její úředně ověřenou kopii.
- V Praze a středočeském kraji jako občané Ukrajiny můžete vyřídit ohlášení změny místa pobytu na území České republiky, a také ohlášení dalších změn, v mimořádných hodinách na pracovišti OAMP MV.
- V ostatních regionech České republiky jako občané Ukrajiny můžete vyřídit ohlášení změny místa pobytu na území České republiky, a také ohlášení dalších změn, na Krajských asistenčních centrech pomoci Ukrajině (KACPU). Ale pouze v provozních hodinách, kdy jsou zde zastoupeni pracovníci Odboru azylové a migrační politiky MV. Některá KACPU omezují provoz, proto doporučujeme si vždy aktuální provozní dobu zkontrolovat zde.
- K ohlášení změn můžete také využít elektronický tiskopis. Vyplněný tiskopis včetně případných příloh je potřeba zaslat poštou na adresu některého z pracovišť OAMP Ministerstva vnitra, nebo se na pracoviště dostavit osobně. Prosíme, žádné změny neohlašujte e-mailem, nebudou brány v potaz.
Obecné
Získali jsem dočasnou ochranu v České republice. Co to pro vás znamená? Můžete se přestěhovat do jiného státu Evropské Unie a zůstat tam?
Jako osoba s udělenou dočasnou ochranou máte možnost pobývat na území ČR po dobu až 1 roku (s ohledem na účinnost zákona lex Ukrajina však maximálně do 31. března 2023), máte přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění po dobu 150 dnů, přístup ke vzdělávání, volný přístup na trh práce a nárok na další asistenci, například při ubytování.
Tato práva je však možné využít jen na území ČR. Obecně platí princip, že o dočasnou ochranu je možné požádat v jakékoliv zemi EU (kromě Dánska), výhody plynoucí z tohoto pobytového titulu je pak ale možné čerpat jen v zemi, která dočasnou ochranu udělila. Osoby s udělenou dočasnou ochranou mohou na dobu max. 90 dnů vycestovat do jiné země EU (například za účelem turistiky), ale jen, pokud mají biometrický pas, na tzv. bezvízový pobyt. Nemohou tam ale čerpat další práva, například pracovat, pokud to tato země svým rozhodnutím nepovolí.
Pokud vám byla dočasná ochrana udělena v jiném státě EU, a jste držitelem platného biometrického pasu, můžete v České republice pobývat bez víza nejdéle 90 dnů. V rámci tzv. bezvízového pobytu nemůžete v České republice pracovat.
Máte v ČR platné pobytové oprávnění (dlouhodobé vízum, dlouhodobý / trvalý pobyt), které lze prodloužit?
V případě prodloužení platnosti pobytového oprávnění postupujte standardně podle běžných pravidel podle typu vašeho pobytu.
Máte platné pobytové oprávnění (dlouhodobé vízum, povolení k dlouhodobému/trvalému pobytu) v jiném členském státu Evropské unie nebo státu mimo EU?
V takovém případě dočasnou ochranu v České republice nemůžete získat. Ve věci pobytových záležitostí se proto raději obraťte na příslušné úřady státu, kde vám bylo takové oprávnění vydáno.
Jste občané Ukrajiny, přicestovali jste do České republiky a nemáte platný cestovní doklad. Co dělat, pokud se nemůžete vrátit zpátky na Ukrajinu?
Pokud jste schopni na prokázat svou totožnost ukrajinským občanským průkazem, můžete požádat o dočasnou ochranu. Pokud nemáte žádný doklad totožnosti, kontaktujte prosím za účelem potvrzení vaší státní příslušnosti Velvyslanectví Ukrajiny nebo Konzulát Ukrajiny v České republice.
Může o dočasnou ochranu požádat i váš rodinný příslušník, který není občanem Ukrajiny?
Ano, musí se ale jednat o tzv. blízké rodinné příslušníky, kteří před datem 24. února 2022 spolu pobývali na Ukrajině a následně společně Ukrajinu opustili. Za blízké rodinné příslušníky jsou považováni manželé/registrovaní partneři, nezletilé nesezdané dítě občana Ukrajiny, rodič nesezdaného nezletilého občana Ukrajiny, a za určitých okolností také jiný závislý příbuzný občana Ukrajiny za předpokladu, že doloží příbuzenskou vazbu.
Musíte někomu oznámit, že jste přicestovali do České republiky?
Ano. Povinností každého cizince, který přijíždí do ČR, je se zaregistrovat na Policii ČR – na oddělení pobytu cizinců odboru cizinecké policie do 3 dnů od jeho příjezdu do České republiky (v případě ubytování v hotelech nebo jiných ubytovacích zařízeních tuto povinnost vyřizuje ubytovatel).
Ubytovatelem se ve smyslu zákona č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky, rozumí i osoba, která poskytuje ubytování osobám prchajícím z Ukrajiny a splňuje podmínky v ust. § 99 tohoto zákona. Na ubytovatele se vztahují povinnosti uvedené v § 100 zák. č. 326/1999 Sb.
Musíte s sebou brát děti mladší 15 let na registraci na cizinecké policii?
Nemusíte, podle ust. § 93 odst. 1 zák. č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců cizinec mladší 15 let nemá povinnost ohlášení místa pobytu. Nemusí se tedy registrovat na cizinecké policii. O dočasnou ochranu za dítě mladší 15 let žádá jeho zákonný zástupce.
Musíte s sebou brát děti mladší 15 let na pracoviště Ministerstva vnitra nebo do KACPU?
Velmi doporučujeme přijít i s dětmi pro případ, že by k provedení některých úkonů byla nezbytná jejich osobní přítomnost. Můžete tak předejít nutnosti dostavit se opakovaně. Pokud budete pro děti žádat o dočasnou ochranu bez jejich přítomnosti, je nutné s sebou mít jejich cestovní doklad nebo rodný list a fotografii pasového formátu.
Chcete se vzdát dočasné ochrany, která vám byla Českou republikou udělena. Je to možné?
Ano, je to možné. Pokud vlastníte biometrický pas, přijďte v této záležitosti do Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině. Pokud ho nevlastníte, je nutné dostavit se na pracoviště MV OAMP.
Vzdát se dočasné ochrany můžete na jakémkoliv zastupitelském úřadě České republiky. V případě, že tak chcete učinit z Ukrajiny, obraťte se na oddělení Velvyslanectví České republiky v Kyjevě nebo na Generální konzulát České republiky ve Lvově.
Odjíždíte trvale z České republiky zpět na Ukrajinu a máte udělenou dočasnou ochranu. Jaké máte povinnosti vůči ČR?
Dočasné ochrany byste se měl vzdát, v opačném případě po Vás bude vyžadováno plnění povinností (v této souvislosti můžete navštívit pro více informací webu Naši Ukrajinci) spojených s pobytem na území včetně povinnosti hradit komunální poplatky, případně povinnost zajistit absolvování povinné školní docházky vašich dětí a podobně. Pokud vlastníte biometrický pas, přijďte v této záležitosti do Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině. Pokud ho nevlastníte, je nutné dostavit se na pracoviště MV OAMP.
Máte podanou žádost o pobytové oprávnění na zastupitelském úřadu na Ukrajině, co dělat?
Pokud máte podanou žádost o dlouhodobé vízum, bude možné si toto vízum vyzvednout na určeném zastupitelském úřadě, který bude po dobu uzavření zastupitelských úřadů na Ukrajině k dispozici. Více informací naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
Mohou přicestovat Ukrajinci, kteří nemají biometrický pas nebo mají vyčerpaný bezvízový pobyt nebo mají děti, které nemají vyřízený pas?
Nemůžeme garantovat, že bude umožněno překročit vnější hranici EU. Je potřeba si s sebou vzít všechny dostupné dokumenty prokazující jejich totožnost.
Ukrajinec, který do ČR přicestuje na biometrický pas, nemůže v ČR legálně pracovat. Jak si můžete v takovém případě zařídit pracovní povolení?
Biometrický pas neopravňuje k práci v České republice.
Pokud vám byla udělena dočasná ochrana, máte volný přístup na trh práce ČR.
Pokud vám bylo uděleno vízum za účelem strpění pobytu na území České republiky podle pobytového zákona, protože nesplňujete podmínky pro udělení dočasné ochrany, musíte požádat o povolení k zaměstnání příslušnou krajskou pobočku Úřadu práce.
Mají příchozí Ukrajinci žádat o azyl?
V této situaci není vstup do azylového řízení optimálním řešením. Rychlejší a efektivnější je požádat o dočasnou ochranu, díky které vám bude umožněn volný přístup na trh práce.
Každý cizinec však má právo o azyl požádat (informace k řízení o udělení mezinárodní ochrany jsou zde, žádost o mezinárodní ochranu se podává zde (pdf, 430 kB)).
V případě, že byla na zastupitelském úřadě na Ukrajině podána žádost o pobytové oprávnění a pas byl předán Ministerstvu zahraničních věcí, kde je možné si pas vyzvednout? Je možné přijet bez pasu?
V této záležitosti je nutno kontaktovat Ministerstvo zahraničních věcí.
Když dostane ukrajinský občan povolávací rozkaz, zruší se mu např. zaměstnanecká karta, pokud odjede a neplní tedy účel?
Ne, nezruší. Pokud bude pobytové oprávnění stále platné, může se vrátit.
Došlo k pozastavení náběru nových víz občanům Ruska a Běloruska – platí to jen pro náběr na zastupitelských úřadech nebo i na území? Bude možné prodlužovat pobyty těch, co jsou již na území (studenti, rodinní příslušníci atd.)
Pozastavuje se náběr žádostí o víza a pobytová oprávnění na zastupitelských úřadech. Ostatní řízení dále probíhají.
Přijíždíte do ČR a máte s sebou domácího mazlíčka. Co je nutné zajistit?
Státní veterinární správa z důvodu výjimečné situace na Ukrajině pro vstup psů, koček, fretek v zájmovém chovu, která doprovází své majitele / jiné osoby na útěku z Ukrajiny, zjednodušila podmínky pro vstup. Vše je možné vyřídit na území ČR.
Více informací je zde (pdf, 154 kB), formulář je zde (pdf, 138 kB).
Přijíždíte poprvé do České republiky – existují nějaké základní informace?
Můžete se podívat na film a přečíst si brožuru Příští zastávka Česká republika. Informace jsou však obecně připraveny pro všechny cizince přijíždějící nově do ČR. Nyní jsou okolnosti příjezdu z Ukrajiny trochu jiné, ale stále vám mohou některé informace pomoci při orientaci ve vašem novém domově.
Musíte s udělením dočasné ochrany nebo víza strpění absolvovat adaptačně integrační kurz?
Ne, v těchto případech to není potřeba.
Jste občanka Ukrajiny. Máte v České republice udělenou dočasnou ochranu a narodilo se vám zde na území dítě. Co nyní dělat?
Dítě obdrží po narození český rodný list, ale nebude mu vydán ukrajinský cestovní doklad (pas).
Pokud jste jako zákonný zástupce dítěte (matka/otec) držitelem dočasné ochrany, nebo vám bude v budoucnu udělena, můžete o ni pro dítě žádat také. Žádost můžete podat v Krajském asistenčním centrum pomoci Ukrajině (KACPU) nebo pracovištích OAMP Ministerstva vnitra.
Pro zjednodušení celé procedury doporučujeme před podáním žádosti kontaktovat Velvyslanectví Ukrajiny v ČR a nechat dítěti vystavit ukrajinský cestovní doklad, nebo nechat dítě zapsat do cestovního dokladu jednoho z rodičů.
Náležitosti žádosti jsou:
– vyplněný formulář žádosti,
– rodný list,
– platný cestovní doklad dítěte, nebo rodiče, který má dítě v cestovním dokladu zapsáno (pokud jej vlastníte),
– doklad o ubytování se nevyžaduje.
Dítě s sebou nemusíte k podání žádosti brát. Můžete požádat za něj jako jeho zákonný zástupce (to prokážete například rodným listem dítěte, kde jste uvedeni jako jeho matka nebo otec).
Pokud je však otec dítěte držitel platného dlouhodobého pobytu či trvalého pobytu podle zákona o pobytu cizinců, může dítě získat dlouhodobý nebo trvalý pobyt za účelem sloučení rodiny. Takovou žádost musí rodiče podat v 60 dnech od narození dítěte. V těchto případech doporučujeme situaci konzultovat s kolegy na informační lince +420 974 801 801.
Nezapomeňte narození dítěte nahlásit na vašem spádovém pracovišti OAMP.
Máte udělenu dočasnou ochranu – musíte si žádat o přidělení rodného čísla?
Nikoliv – osobám s udělenou dočasnou ochranou nejsou rodná čísla přidělována.
Máte v České republice dočasnou ochranu a jiný stát vám udělil dlouhodobé vízum nebo povolení k pobytu. Co se stane?
Pokud máte v České republice udělenou dočasnou ochranu a od jiného státu obdržíte dlouhodobé vízum (nad 90 dnů) nebo povolení k pobytu, vaše dočasná ochrana tím zanikne.
Můžete pak o dočasnou ochranu žádat znovu, ale pouze za předpokladu, že stát, který vám vízum vydal, toto vízum zruší.
Zrušení platnosti víza nebo povolení k pobytu pak musíte prokázat.
Prodloužení dočasné ochrany
Obecné
Musíte být zaměstnáni, pokud se chcete registrovat k prodloužení dočasné ochrany?
Ne, to, jestli jste zaměstnaní, nemá vliv na platnost vaší dočasné ochrany nebo na možnost jejího prodloužení.
Nemáte platný cestovní doklad. Můžete se registrovat k prodloužení dočasné ochrany?
Ano, i pokud nedisponujete platným cestovním dokladem, může vám být dočasná ochrana prodloužena. Doporučujeme si však o vydání platného cestovního dokladu požádat na Velvyslanectví Ukrajiny a následně nám jeho vydání oznámit.
Platnost vaší dočasné ochrany končí 7. 3. 2023. Musíte registraci k prodloužení dočasné ochrany stihnout před koncem platnosti svého víza nebo se stačí zaregistrovat do 31. 3. 2023?
Doporučujeme se zaregistrovat co nejdříve. Zákon však umožňuje provést registraci k prodloužení dočasné ochrany až do 31. 3. 2023 pro všechny držitele dočasné ochrany. Nepodávejte nové žádosti o dočasnou ochranu. Nebude vám udělena.
Je možné si registrovat se k prodloužení dočasné ochrany, kterou jste měli udělenou v České republice, i když jste následně dostali dlouhodobé vízum v jiném státě (například v Kanadě)?
Ne, o prodloužení dočasné ochrany mohou žádat pouze osoby, které ji mají platnou. Pokud jste po udělení dočasné ochrany v České republice dostali dlouhodobé vízum v jiném státě, dočasná ochrana v České republice vám zanikla.
Vízum jiného státu musíte nejprve zrušit, až poté si můžete požádat o opakované udělení dočasné ochrany.
Ke specifické situaci tzv. kanadských víz bude brzy zveřejněno více informací.
Jste řidiči, potřebujete cestovat kvůli své práci. Je možné si nechat vyznačit vízový štítek i dříve?
Ne, bohužel to nebude možné. Doporučujeme si během registrace zarezervovat nejbližší možný termín k vyznačení nového štítku.
Máte vízum strpění, automaticky se vám prodlouží, ale chcete písemné potvrzení. Co máte dělat?
Pokud vám bylo vydáno vízum strpění až po 24. únoru 2022 v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na Ukrajině, můžete požádat o vyznačení vízového štítku. K tomuto úkonu je ovšem potřeba se předem objednat. Bez objednání nebudete na pracovišti Ministerstva vnitra odbaveni. Objednat se můžete až od 24. 1. 2023. První termíny k vyznačení nového vízového štítku budou na pracovištích k dispozici až od 25. 2. 2023.
Online registrace k prodloužení dočasné ochrany
Musí být registrace k prodloužení dočasné ochrany vždy učiněna z vaší e-mailové adresy, kterou běžně používáte, nebo je možné na jeden e-mail zaregistrovat více dospělých osob?
Každá osoba starší 18 let musí při registraci uvést svou osobní e-mailovou adresu, kterou běžně používá. Pomocí e-mailové adresy se bude možné hlásit do Informačního portálu pro cizince, kde můžete spravovat vaše údaje nebo rezervace. Na uvedenou e-mailovou adresu také obdržíte potvrzení o registraci k prodloužení dočasné ochrany, ve kterém naleznete nezbytné informace k vaší osobní návštěvě na pracovišti Ministerstva vnitra.
Číslo jakého cestovního dokladu zadávat při registraci?
Uveďte číslo cestovního dokladu, který jste předkládali při podání žádosti o dočasnou ochranu, nebo toho dokladu, který jste Ministerstvu vnitra oznamovali, pokud jste obdrželi nový.
Pokud cestovní doklad nemáte, obdrželi jste nový, který jste neoznámili nebo číslo starého cestovního dokladu nevíte, vyberte při registraci možnost „Nemám cestovní doklad“.
Je možné si vybrat termín návštěvy pracoviště Ministerstva vnitra sám, nebo bude přidělen?
Během registrace k prodloužení dočasné ochrany si můžete termín osobní návštěvy pracoviště zvolit. Je žádoucí tento termín dodržet, jelikož, vzhledem k očekávanému počtu žadatelů, nelze při změně zaručit dostupnost vhodných termínů.
Jak je možné provést online registraci k prodloužení dočasné ochrany, pokud nemáte přístup k internetu přes mobilní telefon ani počítač?
V případech, kdy nejste schopni provést online registraci k prodloužení dočasné ochrany, kontaktujte Centra na podporu integrace cizinců nebo neziskové organizace. Jejich pracovníci vám s registrací pomohou.
Oznámili jste změnu adresy poštou, dosud ale nedošlo k její změně. Jakou adresu máte v registračním formuláři pro prodloužení dočasné ochrany vyplnit?
Vyplňte adresu, na které aktuálně bydlíte. V případě, že vaše aktuální adresa nebude souhlasit s adresou uvedenou v informačním systému, obdržíte před návštěvou pracoviště za účelem vyznačení vízového štítku notifikační e-mail, který vás na tuto skutečnost upozorní a dá instrukce k nápravě.
Může se osoba, jejíž dítě neplní povinnou školní docházku v České republice, registrovat k prodloužení dočasné ochrany?
Ano, může. Neplnění povinné školní docházky není překážka v prodloužení dočasné ochrany u dítěte ani u osoby, která toto dítě zastupuje.
E-mailové potvrzení o prodloužení dočasné ochrany (do 30. 9. 2023) po online registraci
Pokud se online registrujete k prodloužení dočasné ochrany, ale následně se nedostavíte na pracoviště Ministerstva vnitra, zanikne vám dočasná ochrana? Jaké jsou další možnosti?
Ano, dočasná ochrana vám zanikne k 1. 10. 2023. Online registrací se vám dočasná ochrana prodlouží pouze do 30. 9. 2023. Do té doby se musíte osobně dostavit na pracoviště ministerstva v termínu, který jste si vybrali během registrace, k vyznačení vízového štítku. Až tímto krokem se vaše dočasná ochrana prodlouží do 31. 3. 2024.
Pokud se osobně nedostavíte na pracoviště do 30. 9. 2023 a dočasná ochrana vám zanikne, musíte o její udělení žádat znovu.
Kde můžete zjistit detaily (adresu pracoviště, datum atd.) o rezervaci svého termínu k osobní návštěvě pracoviště ministerstva?
Veškeré potřebné informace naleznete v potvrzení, které vám bude odesláno do vaší e-mailové schránky, kterou uvedete během online registrace k prodloužení dočasné ochrany, nebo ve svém osobním profilu v Informačním portálu pro cizince.
Jak potvrdíte svému zaměstnavateli nebo jiné instituci, že máte prodlouženou dočasnou ochranu, když vám zatím nebyl vyznačen vízový štítek?
Za tímto účelem bude sloužit potvrzení, které vám bude odesláno do e-mailové schránky po dokončení registrace k prodloužení dočasné ochrany. Pokud provedete úspěšnou registraci k prodloužení dočasné ochrany, budete v informačních systémech státní správy stále vedeni jako držitelé dočasné ochrany.
Osobní návštěva pracoviště k vyznačení vízového štítku (s platností dočasné ochrany do 31. 3. 2024)
V případě, že nebude volný termín pro osobní návštěvu pracoviště v daném kraji za účelem vyznačení vízového štítku, je možné si zarezervovat termín na jiném pracovišti?
Systém je nastaven tak, aby vám při registraci k prodloužení dočasné ochrany, byla nabídnuta pracoviště pouze v kraji, ve kterém máte místo hlášeného pobytu. V jiném kraji vám systém rezervaci termínu neumožní, jelikož je počet termínů nastaven tak, aby se na všechny osoby bydlící v daném kraji dostalo.
Musí být před osobní návštěvou pracoviště provedena online registrace k prodloužení dočasné ochrany? Nelze jít rovnou na pracoviště?
Vždy musí proběhnout online registrace k prodloužení dočasné ochrany, během které dojde k rezervaci termínu osobní návštěvy pracoviště. Bez provedení online registrace a mimo rezervovaný termín nebudete na pracovišti odbaveni.
Jak máte postupovat, pokud změníte místo hlášeného pobytu po provedení registrace k prodloužení dočasné ochrany? Máte měnit/rušit svůj původní termín?
V tomto případě nic na své rezervaci neměňte a dostavte se na pracoviště, na které jste měli vytvořenou svou původní rezervaci. Oznámení změny místa hlášeného pobytu jste povinen provést do 3 dnů ode dne změny. Oznámení změny můžete například zaslat také prostřednictvím poskytovatele poštovních služeb.
Prodloužení dočasné ochrany osob mladších 18 let
Kdo je oprávněn provést registraci k prodloužení dočasné ochrany za osoby mladší 18 let?
Za osoby mladší 18 let může provést registraci k prodloužení dočasné ochrany pouze jejich zletilý, oprávněný zástupce. Pokud tedy zastupujete nezletilou osobu, musíte následně na pracovišti Ministerstva vnitra prokázat příslušným dokumentem vazbu, která vás k tomu opravňuje.
Je možné vyplnit formulář pro více osob najednou (například rodič + děti mladší 18 let)?
Je to možné pouze v případě, že budete spolu s vámi registrovat k prodloužení dočasné ochrany osobu/osoby mladší 18 let. Během vyplňování registračního formuláře stačí pouze vybrat možnost „Přidat další osobu mladší 18 let“. Budete nicméně povinni při následné návštěvě pracoviště ministerstva prokázat, že jste oprávněni k zastupování této osoby/těchto osob.
Dítě neplní povinnou předškolní nebo školní docházku v ČR, jelikož studuje ukrajinskou školu ve formě online výuky či jiným způsobem. Bude mu prodloužena dočasná ochrana?
Ano, i když dítě neplní povinnou předškolní či školní docházku v České republice, bude mu dočasná ochrana prodloužena. Plnění povinné předškolní nebo školí docházky je však povinné ze zákona a nelze nahradit online výukou na Ukrajině.
Musí být osoby mladší 18 let přítomny s rodičem na pracovišti Ministerstva vnitra při vyznačení štítku?
Ne, osoby mladší 18 let nemusí být osobně přítomny, nicméně je doporučeno, aby byly děti přítomny z důvodů dalších úkonů, například pořízení aktuální fotografie dítěte.
Jak postupovat v situaci, kdy jste oprávněnými zástupci za osobu mladší 18 let, sami nejste držiteli dočasné ochrany, ale potřebujete její prodloužení vyřídit pro osobu, kterou zastupujete?
V tomto případě zvolte možnost „Registrace k prodloužení dočasné ochrany“, vytvořte si uživatelský účet na Informačním portálu pro cizince a po ověření vaší e-mailové adresy zvolte možnost „ Prodlužuji dočasnou ochranu pro osobu mladší 18 let“. Dále pak vyplňte údaje osoby mladší 18 let, kterou zastupujete. Při následné návštěvě pracoviště Ministerstva vnitra budete muset prokázat, že jste oprávněni tuto osobu/tyto osoby zastupovat.
Co vyplnit v registračním formuláři k prodloužení dočasné ochrany, pokud vaše dítě není v České republice přihlášeno k plnění školní docházky a studujte školu na Ukrajině či formou online výuky?
V tomto případě při registraci vyberte možnost „DÍTĚ NECHODÍ DO ŠKOLY V ČESKÉ REPUBLICE“.
Cestování
Potřebujete vycestovat z České republiky například kvůli pomoci vašim blízkým. Bude to mít vliv na platnost přiznané dočasné ochrany?
Vycestováním cizince z území České republiky dočasná ochrana nezaniká.
Pokud vám bylo uděleno speciální dlouhodobé vízum – zvláštní vízum pro občany Ukrajiny, jste automaticky převeden do systému dočasné ochrany. Toto vízum může být ve formě razítka nebo štítku s kódem D/VS/U s vyznačeným počtem vstupů „00“ a je možné s ním cestovat mimo území České republiky, ale pouze v rámci schengenského prostoru a na území Ukrajiny.
Ostatní cesty budou umožněny v mimořádných situacích s podmínkou doložení odůvodnění ohledně nutnosti vycestování (pracovní cesta, neodkladné lékařské úkony, péče o příbuzné) a předložením letenky nebo jízdenky.
Pro cesty do zahraničí, které jsou nutné v rámci výkonu zaměstnání (řidiči kamionové / autobusové dopravy), je potřeba se prokázat pracovní smlouvou a dokladem o profesní způsobilosti. Ve všech případech platí, že pro vycestování musíte být držiteli platného cestovního dokladu.
Pojištění
Musíte si po příjezdu do České republiky zařídit zdravotní pojištění?
Pro pobyt v ČR je nutné být zdravotně pojištěni.
V případě bezvízového pobytu je nutné si sjednat cestovní zdravotní pojištění.
Pokud vám byla udělena dočasná ochrana, jste automaticky zařazeni do systému veřejného zdravotního pojištění po dobu 150 dnů od udělení dočasné ochrany. Po uplynutí této doby si musíte zajistit vlastní zdravotní pojištění. V případě zaměstnanců v ČR hradí zdravotní pojištění zaměstnavatel.
Bližší informace týkající se úhrady zdravotního pojištění v souvislosti s novelou zákona č. 65/2022 Sb., tzv. Lex Ukrajina 2, naleznete na webových stránkách Naši Ukrajinci.
Pokud osoba, které bylo vydáno speciální vízum s kódem D/VS/U, dosud doklad o zdravotním pojištění nemá, může si o něj požádat prostřednictvím on-line registrace u Všeobecné zdravotní pojišťovny České republiky (VZP ČR) nebo se osobně dostavit na jakoukoliv pobočku VZP ČR, příp. jiné zdravotní pojišťovny.
Pokud vám bylo uděleno vízum za účelem strpění podle § 33 odst. 1 písm. a) zákona č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců, do systému veřejného zdravotního pojištění zařazeni nejste a musíte si zajistit své vlastní pojištění.
Více informací týkajících se zdravotního pojištění a poskytování zdravotních služeb naleznete na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví
Obnovuje se možnost čerpat státem hrazené zdravotní pojištění při každé další žádosti o dočasnou ochranu?
Na státem hrazené zdravotní pojištění po dobu prvních 150 dnů od udělení dočasné ochrany máte nárok pouze jednou. Tento benefit je vázán na konkrétní osobu, nikoliv na jednotlivé žádosti. Pokud tento limit vyčerpáte, už se neobnoví, a to ani v případě, pokud se dočasné ochrany vzdáte a znovu o ni požádáte.
VÍZUM K POBYTU NAD 90 DNŮ ZA ÚČELEM STRPĚNÍ NA ÚZEMÍ
Tato záložka se věnuje pouze vízům k pobytu nad 90 dnů za účelem strpění pobytu na území, která byla vydána v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na Ukrajině
Co mám dělat, jestliže nesplňuji podmínky pro udělení dočasné ochrany a nemůžu se vrátit na Ukrajinu nebo do jiné země?
Máte možnost na pracovišti OAMP Ministerstva vnitra požádat o udělení víza k pobytu nad 90 dnů za účelem strpění pobytu na území.
Žádost podávejte osobně.
K žádosti je nutné:
- dopředu vyplnit tiskopis žádosti (pdf, 527 kB),
- donést kolkové známky ve výši 300 Kč (možno zakoupit pouze na pobočkách České pošty) na úhradu správního poplatku za přijetí žádosti,
- přinést jednu vaši fotografii pasového formátu (45 x 35 mm),
- předložit cestovní pas, jste-li jeho držitelem,
- a předložit doklad či doklady prokazující existenci překážky na vůli nezávislé, která vám brání vycestovat z území České republiky. Tento doklad lze nahradit vaším čestným prohlášením pouze v případě, že jde o skutečnosti obecně známé.
Žádost o toto vízum není vyřizována na místě. Zákonná lhůta pro vyřízení takové žádosti je 30 dní. Vyrozumění o výsledku řízení bude zasláno poštou. Pokud nepředložíte některou z výše uvedených náležitostí žádosti nebo neuhradíte správní poplatek, bude žádost vyhodnocena jako nepřijatelná a bude Vám vrácena.
Vízum za účelem strpění vydané v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na Ukrajině vycestováním z území ČR nezaniká.
Držitelé tohoto typu víza nejsou účastníci veřejného zdravotního pojištění. Nemohou žádat o udělení tzv. humanitární dávky, ani jim není poskytována žádná další asistence. Zároveň toto vízum neopravňuje k volnému přístupu na trh práce, proto je nutné požádat si na příslušné pobočce Úřadu práce o vydání pracovního povolení.
INFORMACE K PRODLOUŽENÍ VÍZA STRPĚNÍ
V případě, že vám bylo uděleno vízum za účelem strpění vydané v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na Ukrajině, nepodávejte žádost o jeho prodloužení. Prodlouží se Vám po nadcházející novele zákona č. 65/2022 Sb. automaticky do 31. 3. 2024.
Automatické prodloužení nastane pouze u těch víz, která byla vydána po 24. únoru 2022 a to v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na Ukrajině.
Stejně tak není nutné si k prodloužení platnosti tohoto víza nechat vyznačit nový vízový štítek.
V případech, kdy si necháte nový vízový štítek vyznačit, bude již označen kódem D/SD/91. Vycestováním z území České republiky toto vízum nezaniká.
Za účelem vyznačení nového vízového štítku je nutné se předem objednat, a to pouze prostřednictvím objednávací linky nebo přes internetový rezervační systém FRS. První termíny k vyznačení nového vízového štítku budou na pracovištích k dispozici od 25. 2. 2023. Tento postup nevyužívejte k objednání k registraci k prodloužení dočasné ochrany.
Pomoc dalších států
Informace o programech Spojeného království pro občany Ukrajiny